Wetenschap
1. Schrijf de gebalanceerde chemische vergelijking:
De reactie tussen zink (Zn) en zwavel (S) produceert zinksulfide (ZnS):
Zn + S → ZnS
2. Bereken de molaire massa van elke reactant:
* Zn:65,38 g/mol
* S:32.06 g/mol
3. Bereken mol van elke reactant:
* Mol Zn =(25 g) / (65,38 g / mol) =0,383 mol
* Mol S =(300 g) / (32,06 g / mol) =9,35 mol
4. Bepaal de beperkende reactant:
De beperkende reactant is degene die eerst wordt opgebruikt, waardoor de hoeveelheid product wordt gevormd. Om dit uit te zoeken, moeten we de molverhoudingen van de evenwichtige vergelijking vergelijken:
* De gebalanceerde vergelijking toont een 1:1 molverhouding tussen Zn en S. Dit betekent dat we voor elke 1 mol Zn 1 mol nodig hebben om volledig te reageren.
Omdat we 0,383 mol Zn en 9,35 mol S hebben, kunnen we zien dat we aanzienlijk meer zwavel hebben dan nodig. Daarom is zink (Zn) de beperkende reactant .
5. Bereken de massa overtollige reactant:
Om de massa overtollige reactant (zwavel) te vinden, moeten we eerst bepalen hoeveel zwavel nodig is om te reageren met de beperkende reactant (zink):
* Mol s nodig =0,383 mol Zn * (1 mol s / 1 mol Zn) =0,383 mol s s
Nu kunnen we de benodigde massa zwavel berekenen:
* Massa van S nodig =0,383 mol * 32,06 g/mol =12,27 g
Bereken ten slotte de massa overtollige zwavel:
* Massa van overmaat S =300 g (initiaal) - 12,27 g (nodig) = 287.73 g
Antwoord: De massale overtollige reactant is 287,73 g zwavel .
Wetenschap © https://nl.scienceaq.com